Bezpečnostní značení

Používání bezpečnostních tabulek, značek a značení je právně upraveno v zásadě dvěma základními předpisy, a to:

  • ustanovením §6 zákona č. 309/2006 Sb., kterým se stanovují ostatní nároky a požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví při práci v pracovněprávním vztahu a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnostech nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztah (zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci),
  • nařízením vlády č. 11/2002 Sb., kterým se stanoví vzhled a umístění bezpečnostních značek a zavedení signálů, ve znění pozdějších předpisů.

V §6 zákona č. 309/2006 Sb. se uvádí, že na pracovišti, na kterém je vykonávána práce, při níž může dojít k poškození zdraví, je zaměstnavatel povinen umístit bezpečnostní značky a značení a zavést signály, které poskytují informace nebo instrukce týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Zaměstnavatel je také povinen seznámit s nimi zaměstnance. Bezpečnostní značky, značení, tabulky a signály mohou být obrazové, zvukové nebo světelné. 

 

Umístění bezpečnostních tabulek má být podřízeno zejména požadavku na včasné a zřetelné upozornění na nebezpečí či možná pracovní rizika a na zásadu, že osoba nacházející se v ohroženém prostoru musí bezpečně a nejkratší cestou tento prostor opustit tak, aby byla v bezpečí v nezbytném čase určeném pro opuštění ohroženého prostoru. 

Vzhled, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení stanovuje nařízení vlády č. 11/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů a normy ČSN ISO 3864ČSN ISO 3864-1. Jestliže nejsou vyrobeny z fotoluminiscenčního nebo reflexního materiálu, musí při nízké viditelnosti vydávat světlo nebo být osvětleny.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení